Most már mindenhogyan itt a nyár. Elkezdődött naptárilag, csillagászatilag, megvolt a leghosszabb éjszaka, átugrálhattuk már Szent Iván éjszakájának a tüzét, így aztán már legitim módon itt a kánikula. Jönnek tartósan a 30 fölötti fokok és a fesztiválszezon, nem csupán a saját szervezetünknek van szüksége tudatosabb folyadékpótlásra, a kertünknek is. Míg mi, emberek a nap bármely szakában ihatunk, és igen változatos a kínálat, növényeinket érdemes inkább reggel és/vagy este hidratálni. Leginkább vízzel. 🙂
Öntözési taktikák és praktikák következnek hat pontban.
- Leggyakoribb dilemma, hogy a reggeli vagy az esti órák ideálisak a locsolásra. Nyilván időnként nem döntés, hanem lehetőség kérdése a napszak megválasztása, mindkettőnek van előnye és hátránya. Este lassúbb a párolgás, több vizet képesek felvenni és tudnak hasznosítani a növények, reggel viszont még hűs gyökérzettel kapják a növények a szomjat oltó nedűt.
- Általános alapelv, hogy lehetőleg vízpermettel vagy csöpögtetéssel adjunk inni a növényeknek, hiszen az a jó, ha a gyökérzethez jut el a legtöbb víz. Bár jólesik a növényeknek és mindenképp felfrissülnek, ha leveleiket is éri víz, mégis inkább az a fontos, hogy a gyökerekhez eljusson a csapadék.
- Figyeljünk az öntözővíz hőmérsékletére – biztosan sokak által ismert szabály, hogy a növények is képesek sokkot kapni, ha jéghideg vízzel nyakon öntjük őket, ahogy mi emberek. Célszerűbb előre gyűjtögetni az öntözővizet, legyen az akár eső- vagy kútvíz.
- Ne csak itassuk, „etessük” is a virágainkat – az etetés jelen esetben a tápoldatozást jelenti. Mivel a nagy melegben gyakran kapnak vizet, még a jó minőségű, tápanyagban gazdag földből is kimosódik előbb-utóbb minden hasznos elem. Ha tökéletes kertgazdák vagyunk, kéthetente gondoskodunk a tápanyag-utánpótlásukról. A leanderek különösen meghálálják, sokkal üdébbek, szebbek lesznek tőle.
- A magaságyások plusz odafigyelést igényelnek, az abba ültetett palántákra, növényekre mindenképp érdemes különös figyelmet szentelni. Itassuk őket bátran!
- Időhiánnyal küszködőknek jó hír lehet, hogy a gyepet érdemes inkább ritkábban, de akkor alaposan megöntözni, mint minden nap egy kevés vizet adni neki.
Öntözzenek hát rendszeresen, élvezzék a nyarat, a hűs permetet és az életérzést: a kerti munka kikapcsol.