Hogyan kapcsolódik össze a Balaton-átúszás, Tihany legismertebb gyógynövénye és az Európai Unió új rendelettervezete? Segítünk. A megfejtés: a levendula.

A közelgő hétvégén talán több sportos kertgazda is megmerítkezik a Balaton hűs vizében, és úszva megteszi a klasszikus 5,2 km-es távot. Nagy teljesítmény az, elismerést, utána pedig mindenképpen némi kikapcsolódást érdemel, aki megússza – akár a visszhangjáról és levendulájáról ismert Tihanyban is. Ha javasolhatjuk, mindenképp tegyék meg még most, hiszen elképzelhető, hogy legközelebb már veszélyes kémiai anyag piktogramokkal körbevéve tudnák csak megcsodálni a levendulamezőket.

Heti bejegyzésünk célja természetesen nem a hangulatkeltés, sem politikai állásfoglalás, csupán egy aktuális hírre szeretnénk felhívni a figyelmüket a sokak által kedvelt illatos növénnyel kapcsolatban.

A levendula méltán népszerű világszerte: feltűnően szép, különleges, mediterrán hangulatot árasztó, viszonylag könnyen gondozható növénye szinte bármelyik kertnek. Szereti a napfényt, nem igényel túlságosan sok öntözést, és egyes fajtája jellemzően fagytűrő, bár tény, hogy a nagy és hosszantartó fagyokat nem éli túl. Jótékony egészségmegőrző hatása ismert: görcsoldóként, nyugtatóként kiváló, keringésjavító, sőt, az immunrendszert is erősíti. A kozmetikai ipar képviselői és a gasztrobloggerek is egyaránt szeretik: nem csak szebbnek érezhetjük magunkat tőle, még a kulináris élvezeteinket is színesíti. Az illata magával ragadó: parfümként és szobánk illatosításában egyaránt érdemes használni.

Mindezek tükrében valóban sokakban döbbenetet, a levendulatermesztők részéről pedig ellenállást váltott ki az a terv, miszerint ugyanolyan veszélyt jelző feliratokkal kellene ellátni minden levendulacsomagot, mint ahogy azt megszoktuk mérgek vagy a háztartási vegyi anyagok, mint pl. a sokat használt vízkőoldó vagy sósav esetén.

A helyzet hobbikertészek számára elsősorban furcsa, ám a levendulatermesztőknek a megélhetési forrása van veszélyben. Kétségtelen, bár talán kevéssé ismert tény, hogy a levendulában található illatkémiai anyag képes allergiás reakciókat kiváltani, a termesztők egyetértenek abban, ha a szakemberek ennek lehetőségére felhívják a figyelmet, ám túlzásnak tartott elképzelésnek tartják toxikus anyagként feltüntetni a levendulát.

A hír megosztásának célja mindenképp a tájékoztatás volt, egy érdekes és fontos hír lehet ahhoz, hogy legyenek körültekintőek a levendula felhasználásakor. Ugyanakkor arra bíztatjuk Önöket, szerezzenek be a kertjükbe egy-egy tövet, élvezzék az illatát, a látványát és persze azt: a kerti munka kikapcsol.

 

Fotók: pexels.com