Egy – feltehetően – brit kutatás szerint 2050-re több lesz a műanyag szatyor az óceánokban, mint a hal. Nagyon riasztó adatnak tűnik, de jó hír az, hogy mi is tehetünk az ellen, hogy ne így legyen.
Lássunk először is egy rövid környezettudatossági történelmet két fogalom tisztázásával.
Plastic free July és zero waste – két egyre gyakrabban használt angol kifejezés, amelyet magyar nyelvkörnyezetben is használunk, s melyeknek az eredetét talán nem is ismerjük.
A műanyagmentes július kampány ötlete a messzi Ausztráliából indult 2011-ben azzal a céllal, hogy a környezettudatos életmódot reklámozza. A kezdeményezés nem arról szól, hogy egyáltalán ne használjunk műanyagot, hiszen ennek nem sok realitása volna, hanem arról, hogy minél kevesebbet, s amit tudunk, használjuk fel minél többször. Ehhez kapcsolódott a zero waste mozgalom, amely már a 70-es években indult el – a szintén messzi – Amerikából, és az utóbbi években robbant be igazán a köztudatba. A kifejezés jelentése: nulla hulladék, a kezdeményezés lényege pedig az, hogy minél kevesebb szemetet termeljünk.
Mit tehetünk tehát mi a több halért?
Ha már túlvagyunk azon, hogy szelektíven gyűjtjük a hulladékot, vászontáskával járunk vásárolni, nem iszunk (sok) palackozott vizet, gondoljuk végig azt is, hogy a kerti munka során miként válhatunk minél tudatosabbakká.
Figyeljünk oda arra, hogy milyen termékeket szerzünk be, akár kézi szerszámokról, akár kisgépekről van szó. Lehetőleg elektromos gépekkel dolgozzunk, őrizzük meg a nagypapánktól örökölt ásót, kapát, komposztáljunk a kertben, a füvet pedig ne egyszer használatos műanyag zsákokban szállítsuk hulladékudvarba.
S hogy miért vegye meg környezettudatosként is bátran a mi termékeinket? Két érvünk van mellette.
1. Újrahasználhatóak
Kiváló minőségüknek és rendkívüli tartósságuknak köszönhetően termékeink többször is felhasználhatóak, így megvásárlásuk beilleszthető a környezettudatosság kereteibe.
2. Újrahasznosíthatóak
Valamennyi termékünk anyagában egynemű, vagyis a műanyagok azon csoportjába tartozik, amelyek a legkönnyebben újrahasznosíthatóak.
Élvezze a (műanyagmentes) júliust, vigyázzon a környezetére, s közben ne feledje: a kerti munka kikapcsol!