7 hasznos tipp kertünkhöz júliusra – hogy biztosan főzhesse a lekvárt és a paradicsomszószt.

Már július van, s mi elkezdhettük leszüretelni kitartó munkánk jól megérdemelt gyümölcseit, zöldségeit. Közben azért változatlanul legyünk résen a kertben is.

  1. Növények átvizsgálása

Ne sajnáljuk az időt arra, hogy növényeinket átvizsgáljuk, a beteg részeket kiszedjük és megsemmisítsük, legalább egyszer a hónap folyamán.

  1. Tápanyag-utánpótlás

A tápoldatozásról se feledkezzünk el, hiszen növényeink legalább kéthetente igénylik a tápanyag-utánpótlást. Próbáljuk ki csalánlével is! – a nagycsalán sok nitrogént, káliumot és magnéziumot tartalmaz. A megfelelő tápanyaggal ellátott növények bizony a kártevőkkel szemben is ellenállóbbak.

  1. Három biotrükkünk is van csigák ellen!

Ha csigával fertőzött kerteket reggelente locsoljuk, már hatékonyabbak lehetünk ellenük. A rendszeres gyomtalanítás a csigák távoltartásában is segíthet, ugyanúgy, ahogy a csigariasztó növények ültetése, mint pl. a zsázsa vagy a büdöske.

  1. Másodveteményezésre fel!

A tavasszal vetett retek, saláta, zöldborsó letermett, így lehetőség nyílik a másodveteményezésre. A nagy melegben fokozottan ügyeljünk a locsolásra és az árnyékolásra! A paradicsomot karózzuk és oldalhajtásait távolítsuk el.

  1. Gyógynövények gondozása

Gyógynövényeink hajtásait a délelőtti órákban gyűjtsük be! Szüretelés után, ha szárítani szeretnénk, mindenképp lassan, lehetőleg fénytől védett helyen tegyük.

  1. Locsolás

Bár az elmúlt időszak Medárdnak köszönhetően sok csapadékot hozott, ha ő abbahagyta, mi folytassuk! Amint azt a szép zöld gyep gondozásával kapcsolatos cikkünkben is javasoltuk, a 40 esős nap elteltével a mi dolgunk a rendszeres „folyadékpótlás”.

  1. Gyümölcsfáink védelme

A gyümölcsfák gondozásáról se feledkezzünk meg! A nagy melegben az almafa varasodása nem jelent gondot, viszont az atkát, a csipkés poloskák és az almamoly ellen szükség esetén védekeznünk kell. Csapadékos, párás melegben a lisztharmat, a varasodás és a tűzelhalás terjedhet. A meggy- és cseresznyefáink esetén a levélfoltosság ellen réztartalmú szerekkel szállhatunk szembe. A csonthéjasokra az atkák, a levéltetvek veszélyesek, míg a körtét nézve a levélbolha ellen ajánlott a védekezés.

Miközben mindezek gondos gazdái vagyunk, ne feledkezzünk meg a konyhában tüsténkedni, és télre fagyasztószekrénybe vagy befőttesüvegbe zárni jól végzett munkánk gyümölcseit, zöldségeit és fűszernövényeit.

S a konyhában a forró lekvárt kavargatva is gondoljunk arra: a kerti munka kikapcsol!

 

Forrás: https://fatudor.hu/juliusi-teendok-kiskertunkben