Hogyan legyünk profi őrző-védők?

Mielőtt azt feltételezik, hogy új témakörben szeretnénk kinyilatkozni, kifejezetten arra bíztatjuk Önöket: váljanak professzionális őrző-védőkké! Biztosan mindenkinek van kedvence a sztárok közül, akinek a testi épségére szívesen vigyázna, mi viszont a kertben lévő kedvenc gyümölcsöt termő fák, zamatos zöldséget termő növények védelmére gondoltunk. 

Az alábbiakban azt foglaljuk össze három pontban két részben, hogyan lehet vegyszermentesen, kíméletesen megvédeni a kertet a kártevőktől.

Szerencsére ma már egyre kevesebb kertgazda gondolja úgy, hogy ha megjelenik egy kártevő, csak meg kell vásárolni a megfelelő kemikáliát, permetezni, és megoldódott a probléma. Felelősen és környezettudatosan megközelítve ugyan több időre és nagyobb tervezésre van szükség a védekezéshez, de nem kérdés, hogy azzal teszünk a lehető legtöbbet akár saját, akár gyermekeink egészségéért, ha végiggondoljuk és megvalósítjuk az alábbi szempontokat.
  1. Érdemes felállítani a diagnózist arról, pontosan milyen kártevők jelentek meg a kertünkben.
  2. Érdemes felállítani stratégiát, milyen módon van kapacitásunk, lehetőségünk és időnk védekezni ellenük:
  • mechanikai módon, azaz egy alapos tisztítással, például fákban áttelelő rovarok esetén
  • természetes ellenségek megtalálásával, vagyis megkeresni az adott kártevő legnagyobb riválisát
  • védőnövények ültetésével, azaz olyan összetételben ültetni különböző növényeket, amelyek az egymás szomszédságában lévő kártevők ellen nyújtanak védelmet
  • házilag elkészíthető növényi levek előállításával vagy biogazdálkodás számára forgalmazott növényvédő szerekkel
  1. Érdemes a különböző típusú védekezési lehetőségeket ötvözni. A jó hír az, hogy ebben nincs szükség kizárólagosságra törekedni, bátran lehet kísérletezni.

A nehezen érkező tavasz miatt biztosan nagyon sokan még mindig az ültetgetés fázisában vannak, legyen az szép dísznövény, illatos fűszernövény vagy kedvenc zöldségek palántái. Érdemes ezúttal azt a szempontot is figyelembe venni a tervezésnél, hogy mit hova és mivel ültessenek (össze).

Csodaszép szegélyként és egyben „biokerítésként” szolgálhat a kert szélére ültetett búzavirág (a katicabogarak és fűrészdarazsak kedvelt helye), a kerti borágó (a fátyolkák népszerű törzshelye), valamint a fülesternye (a fűrészdarazsak rabul ejtésére).

Bízunk benne, hogy ötleteinkkel inspirálni tudtuk Önöket, legyenek környezettudatos kertvédők, kísérletezzenek bátran, hogy minél kártevőmentesebb környezetben élvezhessék: a kerti munka kikapcsol.

 

Képek: pexels.com

Forrás: agraragazat.hu