Gazdálkodás és környezetvédelem, azaz permakultúrális kisokos három pontban

Állandó mezőgazdálkodás, permakultúrális gazdálkodás – szavak, amelyeket értünk is, meg nem is, hallottunk róla és mégsem. Bejegyzésünkben arra vállalkozunk, hogy röviden összefoglaljuk, miről is van szó.

Közhelyként emlegetjük olykor, pedig mennyire igaz: nincs új a nap alatt. A permakultúra „intézménye” a (mező)gazdálkodással egyidős, hiszen az ember folyamatosan figyelte és hasznosítani próbálta a tapasztalatait. Láthatta, hogy működik a föld, ha csupán egyfajta növény termesztésére használja, és miként, ha több különböző kultúrát ültet össze. Az ember okos volt mindig is, gyorsan rájött arra, ha egyfajta növényt termeszt egy adott területen, a föld hamarabb kifárad, következő évben már pihentetni érdemes, vagy valami egészen mást ültetni benne. A permakultúrális gazdálkodás igazából ezen az egyszerű megfigyelésen alapul, mely most szinte reneszánszát éli. Egyfajta divattá vált, amelyhez sok megfigyelés, szakértelem és tapasztalat szükséges.

Lássuk hát három pontban, melyek az elengedhetetlen feltételei és persze előnyei a permakultúrális kertészetnek.

  1. A tökéletes összeültetés

A permakultúra lényege, hogy különböző kultúrákat párhuzamosan termesztünk, vagyis okosan megtervezve összeültetjük mindazokat a növényeket, amelyek jó hatással vannak egymásra.

  1. A tökéletes ültetési sorrend

Az állandó mezőgazdálkodás megtervezésekor nem csupán arra kell figyelni, milyen növények, kultúrák ültethetőek össze, hanem arra is, milyen sorrendben tesszük azt. Ha jól ismerjük azt is, hogy a kiválasztott növények milyen magasra képesek megnőni, ez fontos szempont lehet a „telepítésnél”: a langaléták később kiváló árnyékot adnak majd az apróbb növésűeknek.

A környezetvédelem

A legfontosabb érvet hagytuk a végére, hiszen senkit sem hagy hidegen, meddig használhatjuk (ki) a természet kincseit. A permakultúrális gazdálkodás egyik legnagyobb előnye, hogy a gyomirtás, a talaj minőségének javítása természetes, fenntartható módon érhető el, ezáltal még tovább marad termékeny és jó minőségű a talaj.

Mi most természetesen csak a három legfontosabb szempontot emeltük ki, de bízunk benne, hogy elgondolkodtattuk Önöket és némi inspirációval szolgálhattunk kipróbálni egy újfajta (mező)gazdálkodási stílust. Mielőtt belevágnak, mindenképp tájékozódjanak, elemezzék az adott terület sajátosságait, s aztán próbálják ki (magukat). Higgyék el, a kerti munka permakultúrális rendszerben is kikapcsol.