Próbálunk nem mindig az időjárás felett lamentálni, de nem lehet szó nélkül hagyni, hogy mennyi bosszúságot hoz ez a mostani tavaszi időjárás. Nem csak az a baj, hogy mi fázunk a kertben, hanem az, hogy fáznak a fák virágai is. Bezzeg a kártevők…
Ha már a kártevőket emlegetjük, érdemes kicsit kiképezni magunkat bogártanból, kik ellen küzdjünk, s kiket hagyjunk békén a kertünkben, hiszen nem minden rovar válik kárunkra. A legközelebbi ásás, kertészkedés során vegyük szemügyre, milyen pajorokkal, azaz rovarlárvákkal találkozhatunk.
Kis magyar bogártan következik 5 pontban, első lépésben.
1. Fontos a lelőhely!
Nem szükséges minden pajor összes részét megvizsgálni ahhoz, hogy meg tudjuk ítélni, vajon ellenségről van-e szó. Az viszont sokat segíthet, ha tudjuk: amelyekkel a komposztban vagy korhadó fákban, növényi részekben találkozunk, őket nem kell bántanunk.
2. Fontos az értéke!
Tudták, hogy egy-egy bogár akár 50 ezer forintot is érhet? Legértékesebb bogarunk az orrszarvú – felőle nyugodtak lehetünk. Csak a holt fákat bontja, azokból viszont a keményet szereti. Szintén értékes, ha csak ötödét is éri, a szarvasbogár. Ő sem bántja az élő fát, így ha a lárvájával találkozunk, legyünk egészen kíméletesek vele.
3. Fontos a színe!
A rózsabogár és a virágbogár kifejlett példánya könnyen összetéveszthető a márványos, smaragdzöld vagy rezes virágbogárral, ám míg utóbbiak védettek, a rózsa- és virágbogár kis mértékben, de képes kárt tenni a növényeinkben, így érdemes figyelni és megkülönböztetni őket.
4. Fontos a tudás!
A védett és ártalmatlan bogaraink mellett bizony szép számmal akadnak, amelyek sok kárt tudnak tenni a kertben, úgy mint a cserebogár, krumplibogár, gyümölcsmolyok, tetvek. Érdemes ezért egy kis pajortanulmányozást végezni, mert ha ismerjük őket és nem bántjuk azokat, akik egyébként sem ártanak nekünk, s csak azok ellen védekezünk, akikkel a baj van.
5. Fontosak a csalik, trükkök, praktikák!
Szerencsére egyre kevesebben vannak, akik úgy vélik, a teljes kertet érdemes végigvegyszerezni, s akkor majd minden kipusztul, ami nem odavaló. Tudjuk, az is kipusztul, amire szükség lehet, arról nem beszélve, hogy a sok kemikáliával zöldségeinkben, gyümölcseinkben is kárt teszünk, s azzal saját egészségünkben is.
Következő hétre remek ötleteket gyűjtünk össze annak érdekében, hogy környezettudatos módon szálljunk harcba a kártevőkkel.
Addig bogarásszanak, „pajorásszanak”, s készüljenek fel a fenntartható védekezésre, hogy minél egészségesebb mikrokörnyezetben élvezhessék: a kerti munka kikapcsol.
Forrás: balkonada.hu