A naptári és a meteorológiai tavasz után végre megérkezni látszik az igazi tavasz is. Az persze alapértelmezett, hogy elszánt kertgazdát nem tántorít el semmitől sem egy kis hideg, de mostantól már szépen barnulni is lehet munka közben. 🙂
Elérkezett az ideje annak, hogy igazán zölddé tegye környezetét. Az éjszakai fagyok elmúltával bátran kihordhatóak a teraszra, erkélyre és kertbe a féltettebb virágok. A vírushelyzet miatti korlátozások ezúttal nincsenek hatással a beszerzésekre: virágföldet, tápoldatot, szerszámokat, metszőollót pótolni lehet, ha szükséges.
Ha mindez megtörtént, eljött az ideje az új pázsit megteremtésének vagy a meglévő feljavításának – a feladat komoly és nagy körültekintést igényel, így minisorozatban kívánunk vele foglalkozni.
1. rész
Kezdjük először a már meglévő gyep kezelésének kisokosát.
Ha alaposan körbejárják a fűvel vetett területet, sok esetben tapasztalhatják, hogy a gyep mohás és/vagy gombás. Ennek több oka is lehet, de leggyakrabban bizony az ősszel rajta maradt avar vagy összeszedetlen levelek miatt van. A kialakulást okozhatja a föld minősége, az árnyékos és napsütéses helyek nem arányos megválasztása, a túlöntözés vagy a magasra nőtt bokrok, cserjék is.
Leginkább természetbarát megoldási javaslatunk a gyepszellőztetés.
Sokszor elég egy erős gereblyével a sarjadás előtt megkapargatni a földfelszínt, eltávolítva a megjelent mohát, otthagyott száraz maradványokat és elszáradt fűszálakat. Mindenre sajnos nem jó a gereblye, ilyenkor érdemes mohairtó szerrel vagy szerves gyeptrágyával gondoskodni a szép zöld gyepről. Partner gazdaboltjainkban készséggel segítenek. Érdemes a napos-árnyékos területeket is optimalizálni, persze annak függvényében, hogy kinek melyik szempont fontosabb.
Bónusz tipp
A gyepszépítés része az is, ha jó alaposan átnézik a fűnyírókat, megéleztetik a késéleket, esetleg megjavítják a sérüléseket. Benzinüzemű gépek (fűnyíró, fűkasza vagy láncfűrész) esetén azt is érdemes ellenőrizni, nem maradt-e ősszel üzemanyag bennük. Ha maradt, nem szabad szomorkodni, van rá megoldás: a megfáradt üzemanyagot érdemes friss utánpótlással elkeverni, s a masina újra bátran beindítható.
Folytatás következik!
Következő héten még mindig a szép zöld gyeppel foglalkozunk, addig is élvezzék, immár melegítő és barnító napsütésben: a kerti munka kikapcsol.