Tudta, hogy volt idő, amikor a fűszerek értéke az arany árával vetekedett?

Gondolta volna, hogy komplett kereskedelmi hadjáratok indultak egy-egy fűszernövény megszerzéséért? És azt el tudja képzelni, hogy századokon és kontinenseken átívelő hatalmi kérdés volt bizonyos fűszerek birtoklása?

Szerencsére a mi életünk már sokkal könnyebb – fűszer- és gyógynövények szempontjából mindenképpen. Nem szükséges (és persze most nem is tudunk) távoli országba utazni értük, elég, ha elmegyünk a közeli kertészetbe vagy piacra, esetleg a még közelebbi nagyáruházba, s bármilyen egzotikus növényt beszerezhetünk. Annál az fantasztikusabb érzés, ha csupán a saját balkonládánkig vagy kiskertünkig szükséges megtennünk néhány lépést, s már szüretelhetjük az épp szükséges mennyiséget.

Emlegethetjük őket persze bárhogy, a legtöbb fűszernövény gyógynövényként is szolgálja az egészségünket: kis adagban az ételeinket ízesítik, nagyobb mennyiségben teafőzetként szomjat oltanak vagy közérzetet javítanak, alkoholban oldva pedig gyógyítanak vagy épp fertőtlenítenek.

Szeptember közepéhez érve azt érdemes végiggondolni, minek van itt az ideje a fűszernövényeinkkel kapcsolatban. Négy dolgot tehetünk azért, hogy naprakész fűszerészek legyünk.

1. Már elkezdődhetett, de még mindig tart a fűszer- és gyógynövények szüretelésének ideje. Érthető, ha nem egyszerre szedjük le őket, szerencsére nem is szükséges, hiszen nem csak szépek, illatosak, de üde színfoltjai az őszi kertnek.

2. Miután leszedegettük őket, a száruknál fogva kis csokrokba kötözgessük össze, és fejjel lefelé állítva akasztgassuk fel meleg, jól szellőző, lehetőleg sötét vagy félhomályos helyiségbe. 4-5 nap elég lehet a szárításra, de ha nincs annyi időnk kivárni, használhatunk a művelethez aszalógépet, sütőt vagy kemencét is.

3. Ha meggyőződtünk róla, hogy biztosan jól megszáradtak a növényeink, nagyon fontos a helyes tárolásra figyelni. Nem érdemes azonnal apróra morzsolni vagy zúzni, hiszen nagyobb darabokban jobban megőrzik a zamatukat és az ízüket. Célszerű befőttesüvegekbe zárni a bezacskózás helyett, azzal a környezetünkre is figyelünk, nem csak az egészségünkre.

4. Amennyiben a szabadban szeretnénk még tüsténkedni a fűszer- és gyógynövényeink között, érdemes tőosztással szaporítani őket – a menta és a citromfű szempontjából most van a legjobb időszak erre.

Amikor pedig mindennel készen vagyunk, és épp az illatos gyógyteánkat kortyolgatjuk, legyünk büszkék magunkra, és jusson eszünkbe: a kerti munka kikapcsol.

 

Fotók: pexels.com