Mi még mindig bogarászunk…

Elmúlt heti blogbejegyzésünkben arra hívtuk fel a figyelmet, mennyire fontos tisztában lenni, melyek azok a rovarok, amelyek károsak a kertben, s melyekkel érdemes békében éldegélnünk. Összegyűjtöttük, milyen szempontok szerint „osztályozzuk” a pajorokat, hogy csak azok ellen küzdjünk, akik valóban a bajt okozzák. Ezúttal arra vállalkozunk, hogy olyan ötleteket adjunk, amelyek természetbarát módon segítenek megszabadulni tőlük.

Öt praktika következik annak érdekében, hogy környezettudatos módon szálljunk harcba a kártevőkkel.

1. Gyűjtögetés

Kezdjük a legnépszerűtlenebb ötlettel: bizonyos kártevőink mindent túlélnek, így a hagyományos kézzel összeszedegetős módszer esetükben verhetetlen. A krumplibogarakat sokan bizony még most is így tartják távol a kertjeikből.

 2. Ültetgetés

Jó megoldás lehet azt kikutatni, melyik kártevőnk melyik növényt nem szereti, vagy mivel lehet elterelni a figyelmét. A már emlegetett krumplibogár például nem szereti a bársonyvirágot, viszont szereti a padlizsánt. Ha ültetünk néhány tövet a burgonyaültetvénybe, nem bántják (annyira) a krumplitermést.

 3. Spriccelgessünk

Szándékosan nem permetezést írtunk, az mindig olyan „vegyszeresen” hangzik. A növényeinket azonban elképesztően változatos módon lehet óvni a kártevőktől: jól jöhet ellenük az alkoholos, a szappanos, a citromos, az olajos vagy akár a fokhagymás permet. Csupa olyan alapanyagot soroltunk fel, amelyek minden háztartásban biztosan fellelhetőek.

4. (Kova)földeljünk

A kovaföld a nők szépségpraktikái között ugyanúgy megtalálható, mint az étrendkiegészítőként. A perui kovaföld állítólag mindenre (is) jó: nem csupán a hölgyek haja lesz fényesebb, az emésztés pedig jobb tőle, a kerti élősködők dehitratálttá válnak, így elpusztulnak, ha közéjük szórjuk. Állítólag még csigák ellen is működik, kipróbálásra érdemes.

5. Permetezzünk

Szándékosan hagytuk utolsó ötletként, de vannak helyzetek, amikor mégis kénytelenek vagyunk a vegyszerekhez folyamodni. Legyen ez a vésztartalék, és mindenképp előzze meg szakértői vélemény, mikor válasszuk azt megoldásként. Figyeljünk arra, milyen időben és milyen mértékben használjuk. A távolságtartás itt is kulcsszó lehet, nem csak vírushelyzetben: a zöldségektől, fűszernövényektől és gyümölcseinktől csak tisztes távolban használjuk őket.

A fenti ötleteket persze nem a teljesség igényével kerültek egy csokorba, sokkal több helyre és időre volna szükség mindent összefoglalni. Ha bárkinek van sosem hallott szupertitkos praktikája, ossza meg hozzászólásként, örömmel vennénk. És bogarászás közben se feledjék, a kerti munka kikapcsol.