Itassuk vendégeinket, ha már meghívtuk őket!

Az elmúlt héten vendégvárásra bíztattuk Önöket (ebben a cikkben), s ezt olyannyira komolyan gondoltuk, hogy ezúttal nem csak újabb tanácsokat, hanem olvasnivalót és zenét is hoztunk.

Már ősszel elkezdhetjük, de az első fagyok beálltával mindenképp érdemes madáreleséget tenni a kertünkbe – ezzel sok kedves madár lesz állandó vendégünk a hideg hónapokban. Az elmúlt héten hét pontban gyűjtöttük össze ötleteinket, s ahogy egy jó vendéglátó folyamatosan törekszik a fejlődésre, így most is hoztunk ugyanannyi remek tippet.

 

  1. Az etetés mellet a madarak itatása is ugyanolyan fontos, rendszeresen szükséges pótolni az elfogyott nedűt. Mivel a madarak a fagyok beállta előtt szívesen pancsolnak is néha, így az ivóvízzel együtt a fürdővízről is gondoskodhatunk számukra.
  2. Fagyos időben különösen figyeljünk az innivalójukra, cseréljük gyakran, készítsünk ki langyos vizet, hogy minél többször hidratálhassanak.
  3. A dió árából már mindannyian kikövetkeztettük, hogy az idei termés kifejezetten rossz lett. A dióburok-fúrólégy sajnos sokakat megfosztott a diós bejglitől, de jó hír az, hogy a madaraink így is örülni fognak a dióbélnek.
  4. Újra szeretnénk hangsúlyozni: soha semmi sósat!
  5. Ha van rá időnk, összeállíthatunk mi magunk kész menüsorokat. Ha vannak kedvenc madaraink, készüljünk kifejezetten nekik szóló készlettel – az ő ízlésük is különbözik, nem csak az embervendégeké.
  6. Amennyiben van odúnk, itt az ideje kitisztítani, fertőtleníteni. A tavalyi vagy még régebbi odú, ha voltak már lakói, akár fertőzések forrása lehet. A téli énekesek már tavasz előtt kopogtatják, vizsgálják, hogy alkalmas lehet-e a fiókák felnevelésére az általunk (elő)készített mesterséges fészkelőhely.
  7. Most is szeretnénk kiemelni: legyünk kitartóak! Egyrészt csak akkor szabad a tollas vendégeket az udvarunkba hívni, ha ennek az erénynek birtokosai vagyunk. Ha elkezdtük az etetést, gondoskodjunk róluk folyamatosan. A kitartás ahhoz is kell, hogy kivárjuk, előbb-utóbb megtalálják a nekik szánt csemegét. Ne adjuk fel, jönni fognak!

 

Végül rendhagyó módon, olvasni- és hallgatnivalót is ajánlunk. Azt javasoljuk, további részletekért kövessék figyelemmel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felületeit, sok hasznos, szakavatott tanáccsal gazdagodhatnak. A bátrak pedig mindenképp hallgassák meg Belga: Dal a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez című, az ornitológia tudományát népszerűsítő számát. 😊 Ha pedig már mindent tudnak, menjenek ki, ellenőrizzék az étel- és italkészletet, és élvezzék télen is: a kerti munka kikapcsol.

 

Képek: pexels.com, KKCS