Idén az Ön füve lesz zöldebb a szomszédénál!

Ahogy egyre melegebb lesz az idő, a gyep úgy kezd növésnek indulni. Ilyenkor válik időszerűvé, hogy felfrissítsük, javítsuk a kerti pázsitot, hogy aztán az egész utcában a csodájára járjanak. Az alábbi tippeket meleg és száraz időben javasolt végezni.

6+1 tipp, mit tegyen tavasszal a gyeppel

Ahogy egyre melegebb lesz az idő, a gyep úgy kezd növésnek indulni. Ilyenkor válik időszerűvé, hogy felfrissítsük, javítsuk a kerti pázsitot, hogy aztán az egész utcában a csodájára járjanak. Az alábbi tippeket meleg és száraz időben javasolt végezni.

1. A gyep szellőztetése

Első lépésként az elhalt fűmaradványokat, mohadarabokat gereblyézzük ki, illetve levegőztessük a talajréteget. Ezt hegyesebb fogú gereblyével, speciális vágógereblyével, vagy gyepszellőztető géppel lehet elvégezni. A leggyakoribb hiba, hogy túl korán történik a gyepszellőztetés. Érdemes megvárni, hogy a talaj ténylegesen felszáradjon, és már ne ragadjon, de még nedves legyen. Figyelni kell arra is, hogy 2-3 cm-nél mélyebben ne végezzük a szellőztetést, mert mélyebb lazítással megsérthetjük a fejlődő füvek oldalhajtásait.

2. Műtrágyázás

Következő fontos teendő tavasszal a tápanyag-utánpótlás. A fűlevelek megfelelő növekedéséhez nitrogénre, a gyökérzet fejlődéséhez foszforra van szüksége. Ha mostohábbak a kerti körülmények, akkor pedig káliumra. Ezeken kívül kisebb mennyiségben mikroelemek is fontosak a gyep megfelelő növekedéséhez. Érdemes komplex műtrágyát használni, amely többféle tápanyagot tartalmaz, és ezért nem egyoldalúan táplálja a növényeket.

3. Első nyírás

Az első nyírást száraz körülmények között ajánlott elvégezni, mert a sáros talajon könnyű egyenetlenségeket létrehozni. Ha rosszkor nyírjuk meg a füvet, az sárgulásához is vezethet, és ha közvetlen utána fagy éri, akkor még jobban is károsodhat. Oda kell arra is figyelni, hogy ne legyen túl rövid a vágás: csak nagyon keveset vágjon le elsőre. Hasznos tanács, hogy ne a nyáron használt magasságra állítsa a fűnyírót, hanem a kétszeresére.

4. Esőpótló öntözés

Vannak olyan esőmentes periódusok, amikor öntözés nélkül fennállhat a veszélye annak, hogy a fű elszárad. Ritkábban és nagyobb adagokban öntözzünk, mert a kisadagú és sűrű öntözés esetén fű gyökere a talajfelszín közelébe megy, és egy nagyobb szárazság esetén könnyen kiég.

5. A gyep felújítása

Ha van a kertben kikopott fűfolt, március végétől meg lehet kezdeni az újrafüvesítést. Erre javasolják szakemberek a 100%-ban angolperjét (Lolium perenne L.) tartalmazó termékek használatát.

6. Új gyep létesítése

Habár a füvesítés legoptimálisabb időpontja az ősz, új gyepet létesíthetünk tavasszal is, amikor a talajhőmérséklet már elérte a 10 fokot. Ez általában április második felétől várható. A tavaszi gyepesítés azért kockázatos, mert a legtöbb gyom is ekkor fejlődik így az ezekkel való küzdelem lesz a fő probléma. Ellenük a megfelelő gyomirtással és kaszálással védekezhetünk. Ha nagyon megritkult a gyepállomány, érdemes a foltokat fűmaggal felülvetni. Telepítés előtt aprómorzsás, gyommentes és tömörödő talajt készítsünk elő.

+1 Telepítsen vakondhálót

Ha a kertünkben valahol újra kell telepíteni a füvet, gondoljunk a jövőre is, és tegyünk a gyep alá vakondhálót. Ez az egyik legjobb védekezési módszer a vakond és a vakondtúrás ellene, ezzel garantálhatjuk a szép és egyenletes gyepet a kertünkben.

Az LC Packaging Home&Garden kínálatában megbízható és magas minőségű vakondhálót is talál, keresse a gazdaboltokban!

(Az agro-largo.hu cikke nyomán.)