Érezte már azt, hogy a környezetében mindenki tökéletes kertészkedő álomkerttel, csak Ön nem az? Gondolt már arra, hogy idén meg sem próbál azzá válni?
Olvasson tovább, mi meggyőzzük az ellenkezőjéről!
Bár az időjárás olykor még áprilisnak álcázza magát, visszavonhatatlanul elkezdődött a nyár. Most sem késő még elkezdeni, hogy fűszernövénykertet varázsoljon – akár egy balkonládányi területen.
Az első eldöntendő kérdés: palánta vagy mag? Magvetéssel is próbálkozhatunk, de gyorsabb és biztosabb sikert érhetünk el palánták vásárlásával. Számoljunk azzal is, hogy a csöppnyi magokból csak egy-két hónap múlva lesz palántaméretű növény, így kezdőknek mindenképp a palántákat ajánljuk, júniusban különösen!
A növények kiválasztásánál érdemes végiggondolni, mit használunk leggyakrabban. Kezdőkészletként hálásak és szépen díszelegnek cserépben is akár alapfűszereink, például a bazsalikom, a kakukkfű, a borsikafű, a petrezselyem. A lestyán, amelyet régi vágású fűszernövényként tartanak számon, legalább 30 centiméter mély edényt igényel, de ki is ültethető a kert szélébe, s ezután mindig lesz, ami a húslevest megízesítse. A tárkony nem csupán remek raguleves alapja, de fogfájáskor is hasznos lehet rágcsálni – a régi görögök legalábbis ezt tették. Jó hír, hogy áttelel minálunk, és nem igényel sok gondozást. Ha azt szeretné, hogy kiskertje nem csak hasznos, hanem látványos is legyen, a körömvirágot ki ne hagyja! A növény kis igényű, csodaszép a virága, ráadásul kiváló hámosító és gyulladáscsökkentő hatása van.
Májustól megjelentek a piacokon a paradicsom- és paprikapalánták is. Vannak kifejezetten balkonra való fajták, de választhatunk folytontermő paradicsomot is, amit egy karó segítségével szinte fává lehet nevelni. Ezeknél figyeljünk arra, hogy a levelek „hónaljából” fejlődő hajtásokat kitördeljük, csak a vezért hagyva meg, különben nagyon elbokrosodik, s a termés megérlelése helyett a növekedés emészti fel a növény erejét. A paprika kicsit melegigényesebb a paradicsomnál is, erre az ültetéskor gondolni kell.
Egész évben termeszthetünk salátát, tavasszal fejes salátát, majd tépő-, jég- vagy madársalátát, valamint a csípős ízű rukkolát.
Kevéssé ismert a kis helyigényű „zsákbakrumpli”: egy zsák aljára 20-30 centiméter vastagon földet teszünk, arra 3-4 szem burgonyát, majd 15 centiméter vastagon betakarjuk földdel.
Ahogy nő a krumplinövény, folyamatosan töltögetjük földdel addig, hogy a levele éppen kilátszódjon. A zsákban fejlődik ki a „termés”. Nézzen körül LC Home and Garden termékeink között!
Kövessen bennünket, keressen bennünket, és sose feledje: a kerti munka kikapcsol!
Trauttwein Éva: A bakonybéli bencések tanácsai kezdő kertészeknek (Magyar Kurír) alapján